Greater Latrobe 7th and 8th Grade

Track and Field

Here are some documents below (as well as the ones on the main page of the website) that you can view.

2021 Junior High Track General Information

 

2021 Varsity and Junior High Contact Information

 

2021 JH Practice and Meet Schedule

*This schedule is subject to change.  Preseason workout days are unofficial at this point.  Click on the tabs along the bottom of the calendar to view April and May.

Remind Notifications- receive messages from Coach Fedor regarding schedule changes and other important information

Girl Athletes/Parents:  Text @JHgirlstf to 81010

Boy Athletes/Parents:  Text @JHboystf to 81010

TRAVEL TO AND FROM MEETS

Home Meets:  Latrobe Memorial Stadium

Departures:  Front of Junior High School for all meets

After Home Meets:  Pick up at stadium

After Away Meets:  Pick up at Junior High School

2022 TENTATIVE SCHEDULE - To Be Updated!

Monday, April 5, First Practice Date

Monday, April 26, at Gateway, 4:00 PM

Wednesday, April 28, Plum, 4:00 PM.  Latrobe Memorial Stadium

Monday, May 3, Hempfield Area, 4:00 PM. Latrobe Memorial Stadium

Wednesday, May 5, at Kiski Area, 4:00 PM

Monday, May 10, Norwin, 4:00 PM, Latrobe Memorial Stadium

Wednesday, May 12, at Penn-Trafford, 4:00 PM

Saturday, May 14, 2022 -  Westmoreland Area Athletic Directors Association (WAADA) 7th and 8th Grade Track and Field Championships, 9:00 AM. Latrobe Memorial Stadium.  Updated!

Monday, May 17, at Franklin Regional, 4:00 PM

GREATER LATROBE 7TH AND 8TH GRADE

TRACK AND FIELD RECORDS

(Fully Automated Timing, F; Hand Timing, h)

      100M Dash

                Girls     :13.14F;  Maddy Mueseler (2011)

                            :12.8h;  Caitlin Hewitt (2002)

                Boys     :11.88F;  Matt Batis (2007)

      200M Dash

                Girls     :27.68F;  Emily Banner (2008)

                            :26.9h);  Lex Pynos (2016)

                Boys     :24.20F;  Matt Batis (2007)

      400M Dash

                Girls     :59.83F;  Hanna Green (2009)

                Boys     :53.19F;  Josh Shivetts (2011)

      800M Run

                Girls     2:20.44F;  Hanna Green (2009)

                Boys     2:13.45F;  Marcus Smail (2010)

                             2:09.1h;  Matt Molitor (2004)

    1600M Run

                Girls     5:15.87F;  Hanna Green (2008)

                             5:13.0h;  Hanna Green (2008)

                Boys     5:03.67F;  Drew Kozuch (2019)

                             4:49.5h;  Matt Molitor (2004)

      100M Hurdles

                Girls     :17.70F;  Anna Eisaman (2015)

                            :15.9h;  Mia Johnson (1997)

      110M Hurdles

                Boys     :15.09F;  Brandon Friedline (2011)

      4 x 100M Relay

                Girls     :52.21F;  Brooke Garris, Lex Pynos, Abby Rullo and Faith Mucci (2016)

                Boys     :47.78F;  Robert Vasinko, Lucas Weltz, Nick Taylor and Noah Batis (2009)

​      4 x 400M Relay

                Girls     4:19.69F;

                            Faith Mucci, Carly Augustine, Makaylee Mohring and Lex Pynos (2015)

                Boys     3:58.00F;

                            Alex Stemmerich, Mitchel Carl, Joe Piper and Paul Simonovitch (2015)

​      4 x 800M Relay

                Girls     10:11.98F;

                            Annie Jakubek, Lauren Henessey, Alex Brant and Hanna Green (2008)

                Boys     9:19.07F;

                            Vince Yaniro, Blues McMahon, Hunter Stumpf and Collin Wilson (2014)

                             

      Long Jump

                Girls     15' 9";  Maya Krehlik (2019), Emily Wood (2004)

                Boys     18' 6.5"  Joel Palko (2001)

      Triple Jump

                Girls     33' 9";  Emily Wood (2004)

                Boys     39' 10.5";  Dave Marks (1986)

       High Jump

                Girls     5' 0";  Sadie Wetzel (2016), Jolene Krinock (1999)

                Boys     5' 9";  Jason Bridge (1996)

       Pole Vault

                Girls     9' 4";  Caitlin Hewitt (2002)

                Boys     11' 0";  Justin Hantz (1996)

        Shot Put

                Girls     39' 1";  Emily Rudy (1997)

                Boys     47' 2.5";  Scott Jackovitz (1978)

        Discus

                Girls     93' 6";  Meghan Kozusko (2006)

                Boys     142' 1";  Kenny Stas (2012)